Serwer NAS – do czego służy, czy warto go mieć?

Jednym z polecanych rozwiązań, które dają nieograniczony dostęp do danych w sieci, jest używanie specjalnego serwera, na którym gromadzone są zasoby dostępne dla jej użytkowników. Aktualnie każdy serwer NAS gwarantuje nam o wiele więcej możliwości i przydatnych funkcji. Takie urządzenie znajduje zastosowanie zarówno w prywatnych domach, jak i małych firmach. Dzięki niemu uzyskujemy dostęp do wszelkich danych ze wszystkich używanych sprzętów (filmy, muzyka, zdjęcia). Co warto wiedzieć o serwerze NAS?

Czym jest serwer NAS?

Serwer NAS (Network Attached Storage), to nic innego jak mały, energooszczędny komputer. Właśnie do niego podłączamy nośniki, w celu ich udostępnienia w sieci. NAS łączy się w sposób bezpośredni z routerem kablem sieciowym typu RJ-45. Sprawia to, iż wszyscy podłączeni do sieci użytkownicy mogą bez problemu sięgać po jego zasoby. Co ważne, istnieje możliwość zarządzania prawami dostępu do konkretnych plików, co jest przydatną opcją w biurze. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli serwerów, z różnym oprogramowaniem. W zależności od wybranej wersji mamy też możliwość utworzenia dostępu przez prywatną chmurę. Dzięki niej, w każdym miejscu na świecie skorzystamy ze zgromadzonych danych.

Serwer NAS, czyli sieciowa przestrzeń dyskowa najczęściej wkomponowana jest w urządzenie wyposażone we własny procesor oraz pamięć. Po jego podłączeniu i konfiguracji tworzymy wspólny dla sieci firmowej magazyn danych. Nie ważne jest to, w jakim systemie działają komputery. Wszystkie z nich będą mogły w prosty sposób pobierać czy udostępniać pliki o każdej porze. Typowy serwer posiada wbudowane dyski twarde, które charakteryzują się wysoką jakością i niezawodnością. Serwer NAS to znakomita propozycja dla firm, gdyż daje pracownikom szybki i łatwy dostęp do wszelkich ważnych danych, niezbędnych w ich pracy.

Najważniejsze zalety serwerów NAS

Serwery NAS to urządzenia o licznych zaletach. Nic więc dziwnego, że tak często pojawiają się w firmach. Do ich największych atutów możemy zaliczyć:

  • dodatkowa przestrzeń dyskowa– sprzęty te stanowią dodatkowe miejsce do przechowywania sporej ilości danych. Za ich pomocą jesteśmy w stanie utworzyć całkowicie bezpieczny magazyn o wyjątkowo dużej pojemności. Firmowy serwer NAS jest świetną alternatywą dla płatnej chmury. Dba o to, aby pliki nie były nikomu udostępniane, a dostęp do nich mieli tylko pracownicy firmy,
  • dostępność plików- serwer NAS to możliwość łatwego udostępniania jego zawartości wszelkim użytkownikom podłączonym do sieci firmowej. Pliki da się szybko przesyłać, udostępniać i wyświetlać. Co ważne, w przestrzeni dyskowej może działać jeden albo większa ilość folderów,
  • bezpieczeństwo- inwestując w takie urządzenie do swojej firmy, może ono stanowić magazyn kopii zapasowych wszelkich podłączonych do niego sprzętów. Ważne dane w razie kradzieży czy awarii odzyskamy,
  • energooszczędność- takie sprzęty wyróżniają się niskim zużyciem energii, nie generują więc w firmie wysokich rachunków za prąd.

Jaki wybrać serwer NAS? Na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Nowoczesne urządzenie musi być zbudowane z wysokiej klasy podzespołów. Warto wybrać serwer wyposażony w pojemny dysk twardy, łatwy w obsłudze system operacyjny, czy funkcję automatycznego backupu oraz udostępniania plików. Podstawą w komunikacji jest gigabitowy port Ethernet, ponadto producenci oferują modele ze wbudowanymi modułami 3G i Wi-Fi. Ważne są też porty USB, a zwłaszcza polecane są serwery z interfejsem USB 3.0 oraz interfejs Thunderbolt w wersji 2 albo 3. Serwer NAS do firmy musi mieć też odpowiednio silny procesor, wystarczającą ilość pamięć RAM i wydajny układ graficzny. Ponadto przydaje się też funkcja kopiowania plików z nośników zewnętrznych, programowania włączania i wyłączania zasilania, wbudowany wyświetlacz LCD, pilot, czy pasywny system chłodzący.

Wybierając serwer NAS należy wziąć pod uwagę potrzeby pracowników, ilość danych, jak i urządzeń, które będą udostępniały pliki. Warto postawić na pojemne i nowoczesne serwery, od znanych i cenionych producentów.