Czym są serwery?

W kontekście komputerów bardzo często mamy okazję usłyszeć o serwerach. Czy jednak dokładnie zdajemy sobie sprawę z tego, co to oznacza? Wydaje się, że możemy mieć co do tego spore wątpliwości. Z drugiej strony serwery wykorzystuje się w każdej dziedzinie, która korzysta z technologii.

Czym jest serwer?

O szczegółach można powiedzieć wiele, ale najważniejsze to zapamiętać, że serwerem określa się system komputerowy lub oprogramowanie, którego celem jest dostarczanie usług innym komputerom (zwanym klientami). Można więc rozmawiać o centralnym hubie, który ma za zadanie obsługiwać żądania z zewnątrz. Do typowych zadań dla serwerów należy zaliczyć:

W kontekście komputerów bardzo często mamy okazję usłyszeć o serwerach

  • udostępnianie aplikacji,
  • udostępnianie serwisów WWW,
  • obsługę baz danych,
  • obsługę poczty elektronicznej,
  • rolę kontrolera domeny,
  • streaming multimediów.

Lista mogłaby być nawet dłuższa, ale to już kwestia drugorzędna. Drugorzędne na pewno nie jest to, że serwery muszą zapewniać wydajność, niezawodność i dostępność. Działalność serwerów można porównać z tym, jak u ludzi funkcjonuje kręgosłup. Brak serwerów byłby jednoznaczny z brakiem stron internetowych, poczty elektronicznej czy social mediów. Funkcjonowanie na wcześniejszych zasadach po prostu nie byłoby możliwe.

Typy serwerów

Podczas poszukiwań odpowiedniego serwera warto wziąć pod uwagę, że można wyróżnić różne typy. Najbardziej znane urządzenia to serwery fizyczne. W przypadku takich rozwiązań mamy fizyczne miejsce w centrum danych wraz z podłączeniem do sieci. Jeżeli nie serwery fizyczne, to może warto zdecydować się na wirtualne? Serwerem wirtualnym określa się oprogramowanie, które symuluje działanie fizycznego serwera na jednym komputerze. Tym samym jeden fizyczny serwer pozwala na funkcjonowanie wielu serwerów wirtualnych (w związku z czym efektywność wykorzystania zasobów sprzętowych jest znacznie zwiększona).

W kontekście komputerów bardzo często mamy okazję usłyszeć o serwerach

Do serwerów fizycznych i wirtualnych należy jeszcze koniecznie dodać chmurowe. Ten rodzaj można określić jako najnowszy i co równie istotne, serwery chmurowe wzbudzają coraz większe zainteresowanie. W przypadku tych serwerów można rozmawiać o wirtualnych serwerach, które funkcjonują w infrastrukturze chmurowej. W ten sposób serwer nie musi być fizycznie obecny w danej lokalizacji. Oczywiście jest jeden warunek – dostęp do internetu.

Serwery czy typowe komputery osobiste?

Przy omawianiu działań serwerów może pojawić się porównanie z komputerami osobistymi. Co więcej, jest to coś, co jak najbardziej można zrozumieć. Jakby nie patrzeć, oba te typy maszyn mogą robić dokładnie to samo. Nie można jednak zapomnieć o tym, że serwery to szansa na większą szybkość i mniejsze ryzyko awarii. Można też spojrzeć na to tak, że komputery muszą mieć cichy system chłodzenia czy małą obudowę. Dlatego też ergonomia, wydajność czy kultura pracy to kwestie, w przypadku których producenci nie muszą zaprzątać sobie głowy kompromisami.

Poszukiwanie odpowiedniego serwera


W ten sposób dochodzimy do tego, co pewnie dla większości osób jest najważniejsze – na jaki serwer mam się zdecydować? Na pozór sytuacja wydaje się bardzo korzystna – nie ulega wątpliwości, że jest wiele typów i marek serwerów. Kiedy patrzy się na najpopularniejszych producentów, można zauważyć maszyny w setkach wariantów i konfiguracji. Ich podział to coś, o czym można by mówić i mówić.

Wypada jednak zastanowić się nad tym, czy wszystko jest dla wszystkich. Nie chodzi w tym momencie wyłącznie o szeroko pojmowaną jakość. Choć to coś, od czego powinno się zacząć – kiedy myśli się o odniesieniu sukcesu, potrzebny jest sprzęt, który będzie niezawodny. Gdyby potrzeba było jakichś wskazówek, niezwykle cenne może okazać się nadmiarowe zasilanie. Nadmiarowe zasilanie to szansa na to, aby urządzenie pracowało także wtedy, gdy dojdzie do awarii jednego zasilacza. Na pewno bardzo ważna jest też konfiguracja dysków. Dobrze zadbać o to, aby nośniki danych były przeznaczone do pracy pod dużym obciążeniem przez 24 godziny na dobę. Do tego wszystkiego dochodzi również wybór odpowiedniego planu serwisowego.