Zasilacze UPS APC

Zasilacze UPS APC. Co warto wiedzieć na temat tego typu urządzeń?

APC to akronim pochodzący od American Power Conversion, czyli nazwy renomowanego producenta zasilaczy awaryjnych typu UPS oraz innych urządzeń służących do ochrony przed spięciem/brakiem zasilania. APC to firma, która oferuje szeroki wybór urządzeń zapewniających zasilanie oraz ochronę przed utratą danych, a także uszkodzeniem sprzętu elektronicznego.

Urządzenia UPS w ofercie APC

Wśród szerokiej gamy oferowanych przez firmę APC zasilaczy awaryjnych UPS można znaleźć zasilacze awaryjne dla:

 • domu,
 • małych i średnich przedsiębiorstw,
 • dużych centrów danych.

Zastosowanie tego typu urządzeń pozwala uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, jakie wiążą się z awarią prądu. Konsekwencją takiej awarii może być na przykład utrata cennych danych czy uszkodzenie sprzętu elektronicznego.

APC to akronim pochodzący od American Power Conversion, czyli nazwy renomowanego producenta zasilaczy awaryjnych typu UPS oraz innych urządzeń służących do ochrony przed spięciem/brakiem zasilania

Oferta firmy APC obejmuje także równoległe systemy zasilania, dzięki którym możliwe staje się właściwie nieprzerwane zasilanie nawet pomimo awarii źródła prądu. Taki stan rzeczy sprawia, że urządzenia elektroniczne w domu lub firmie mogą pracować właściwie nieprzerwanie i to pomimo awarii sieci zasilania, nawet w przypadku uszkodzeń.

Nie tylko ochrona przed przerwami w dostawie prądu. Co jeszcze obejmuje oferta APC?

Przedsiębiorstwo APC oferuje swoim klientom również systemy do zarządzania energią. Dzięki ich odpowiedniemu wykorzystaniu możliwe staje się optymalne zarządzanie zużyciem energii elektrycznej. W dłuższej perspektywie pozwala to znacząco zredukować koszty energii, a także, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę, zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Jeśli chodzi o kategorię zasilaczy awaryjnych UPS APC, można wyróżnić trzy główne grupy produktów – za chwilę ci je opiszemy:

APC to akronim pochodzący od American Power Conversion, czyli nazwy renomowanego producenta zasilaczy awaryjnych typu UPS oraz innych urządzeń służących do ochrony przed spięciem/brakiem zasilania

 • Back-UPS – jest to seria, w której skład wchodzą podstawowe modele wykonane w topologii line-interactive. Zasilacze z serii back-UPS są wykorzystywane w celu podtrzymania zasilania urządzeń elektrycznych, w tym między innymi:
  • komputerów domowych,
  • komputerów,
  • biurowych,
  • routerów Wi-Fi,

oraz innych urządzeń elektronicznych. Seria Back-UPS jest dostępna zarówno w obudowie typu wieża (ang. tower), aczkolwiek nie jest to jedyne dopuszczalne rozwiązanie. prócz tego na rynku można znaleźć również urządzenie w obudowie typu podłogowego przypominających listwy zasilające. Moc znamionowa tych urządzeń mieści się w zakresie od 325 VA do 1600 VA.

 • Easy-UPS, która jest dedykowana bardziej klientom. W kategorii tej można znaleźć zasilacze awaryjne o mocy wynoszącej od 500 VA do 3000 VA. Większość UPS-ów z tej grupy jest oparta na technologii line-interactive, aczkolwiek dostępne są również urządzenia typu Easy-UPS On-line. Dzięki temu, że w zasilaczach stosuje się zaawansowane moduły automatycznej regulacji napięcia (określa się jako tzw. moduły AVR) z , zasilacze Easy-UPS mogą bardzo dobrze radzić sobie również w przypadku niestabilnych warunków zasilania,
 • Smart-UPS, która obejmuje urządzenia o wysokiej mocy, tzn. sięgającej od 420 VA do nawet 5000 VA. Możemy tu znaleźć zaawansowane metody nadzoru oraz kontroli nad instalacją elektryczną. To jeszcze nie wszystko, o czym warto wiedzieć, ponieważ trzeba mieć na uwadze, że oprogramowanie umożliwia również zdalne zarządzanie zasilaczem. Odbywa się to na przykład poprzez:
  • port szeregowy,
  • port USB,
  • wbudowaną kartę sieciową.


System automatycznej regulacji napięcia (AVR) dzięki funkcji korekcji niskich i wysokich napięć umożliwia optymalną pracę nawet w przypadku pracy w trudnych warunkach.

Kolejną kategorią zasilaczy awaryjnych UPS APC są zasilacze w obudowie rack. Są one przeznaczone do montażu w szafach przemysłowych o szerokości na poziomie 19 cali. Zasilacze te są nieco bardziej zaawansowane i oferują większe moce niż wyżej wymienione rozwiązania. Na rynku można znaleźć zasilacze w obudowie rack o mocy sięgającej nawet 10 kVA i więcej, co znacznie wydłuża maksymalny dopuszczalny czas podtrzymywania zasilania. Oprócz tego trzeba mieć na uwadze, ze rack zwykle oferują możliwość zdalnego zarządzania przez sieć LAN.