Kiedy warto stosować zasilacze awaryjne UPS?

Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź także, jaki jest czas podtrzymywania akumulatorowego

Kiedy warto stosować zasilacze awaryjne UPS?

Samodzielne prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością odpowiedniego dopasowania sprzętu. Jednym z ciekawych urządzeń, które sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie, jest zasilacz awaryjny UPS. To niewielkie urządzenie w prosty sposób minimalizują skutki przerw w dostawach prądu, gwarantując nieprzerwane funkcjonowanie każdego biura. W dzisiejszym artykule odpowiemy, jak dokładnie działa i czemu warto po nie sięgnąć.

Jak działają zasilacze awaryjne UPS?

Zasilacze awaryjne UPS od ITnes (ang. Uninterruptible Power Supply) to niewielkie urządzenia służące do pobierania i magazynowania energii, którą można wykorzystywać do zasilania komputerów podczas przerw w dostawie prądu. Ich działanie opiera się na obecności akumulatorów, które pozwalają na skuteczne ładowanie sprzętu. Dodatkowo na rynku dostępny jest szeroki wybór modeli dostosowanych do potrzeb każdego biznesu. Jeśli zależy Ci na maksymalnej wydajności, możesz wybrać te wyposażone w kilka akumulatorów.

 

Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź także, jaki jest czas podtrzymywania akumulatorowego

Prąd z sieci elektrycznej zostaje dostarczony do zasilania awaryjnego, gdzie jest filtrowany i kierowany do zasilacza komputera. Jednocześnie część energii wykorzystywana jest do ładowania akumulatora. W przypadku nagłego spadku natężenia dochodzi do zmiany sposobu zasilania. Jego rolę przejmuje wtedy urządzenie UPS, w którym następuje zmiana zmagazynowanego prądu stałego na przemienny.

Jakie są rodzaje zasilaczy UPS? UPS on-line służy do ciągłego monitorowania sieci elektrycznej. W tego rodzaju urządzeniu sprzęt biurowy jest nieustannie zasilany przez energię z akumulatora. Do awaryjnego stosowania w przypadku pojedynczych jednostek można wykorzystać UPS off-line, który przełącza się na pracę z baterii dopiero po wykryciu spadku natężenia prądu.

Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź także, jaki jest czas podtrzymywania akumulatorowego

Jakie są zalety zasilaczy awaryjnych?

Jednym z głównych zadań zasilaczy awaryjnych UPS jest ochrona sprzętu przed zniszczeniem w wyniku nagłej przerwy w dostawie prądu. Jest to także doskonały sposób na ochronę przed nieprzewidzianymi wyładowaniami atmosferycznymi, które mogą uszkodzić kosztowne podzespoły. Jest to jednocześnie niezastąpione urządzenie biurowe, które zabezpieczy dane Twoich klientów oraz pozwoli na zachowanie płynności w pracy w przypadku awarii sieci energetycznej. Twoi pracownicy zyskają kilka cennych minut na zapisanie postępów oraz bezpieczne wyłączenie sprzętu.

Jednocześnie jest to urządzenie, które sprawdzi się zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i jednoosobowych działalnościach gospodarczych. Dzięki bogatej ofercie producentów będziesz mógł wybrać model idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i posiadanego budżetu. Warto jednocześnie dodać, iż oprócz zasilania awaryjnego komputera, UPS sprawdza się do zabezpieczenia pracy kasy fiskalnej, terminala płatniczego, systemu monitorującego oraz innych urządzeń biurowych i oświetlenia.

Czym kierować się podczas wyboru zasilania awaryjnego?

Jakie są najlepsze zasilacze awaryjne UPS do wykorzystania biurowego? Podczas zakupu kieruj się przede wszystkim potrzebami swojej firmy. W pierwszej kolejności uwzględnij moc. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, przeanalizuj, jakie sprzęty będą podłączone do dodatkowego zasilania. Podstawowa zasada zakłada, że łączna moc zasilania powinna być większa niż zsumowana moc wszystkich urządzeń. Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu tylko jednego komputera, możesz wybrać słabszy sprzęt awaryjny. Pamiętaj jednak, iż najsłabsze z nich pozwalają jedynie na kilka minut dodatkowej pracy, którą poświęcisz na zapisanie danych.

Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź także, jaki jest czas podtrzymywania akumulatorowego. Standardowo wystarczą urządzenia, które dają dodatkowe 5-10 min na dokończenie zadań. W przypadku zasilania awaryjnego serwera, na którym przechowywane są najważniejsze dane, konieczny jest zakup bardziej zaawansowanych modeli, pozwalających na dłuższe działanie. Weź przy tym pod uwagę czas przełączania, który powinien być jak najkrótszy oraz liczbę gniazd, które pozwolą na podłączenie odpowiedniej ilości jednostek.