Serwery NAS to nic innego jak dyski sieciowe o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. To niezwykle zaawansowane technologicznie urządzenia do użytku biznesowego, które mogą pełnić rolę samodzielnego komputera. Wszystko to za sprawą skutecznego połączenia najważniejszych funkcjonalności procesora, systemu operacyjnego oraz pamięci. Dzięki temu wspomniane wyżej serwery są w stanie sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników.
Serwery NAS – co przydałoby się o nich wiedzieć? Kilka kluczowych informacji
Serwery NAS działają na stosunkowo prostej zasadzie, ponieważ zostały zaprojektowane oraz zbudowane w taki sposób, aby mogły magazynować i udostępniać ogromną ilość przydatnych danych. Serwery mogą obsługiwać nawet kilka/kilkadziesiąt dysków, z jednoczesną możliwością bezpiecznej i bezproblemowej wymiany w trakcie pracy i realizowania kolejnych obowiązków. To właśnie wyróżnia je na tle konkurencyjnych modeli. Poszczególne serwery NAS mogą się od siebie różnić m.in.:
- wymiarami i wagą,
- temperaturą roboczą oraz dysków,
- poborem mocy i zasilaczem,
- dostępnymi przyciskami i wskaźnikami LED,
- wentylatorem,
- liczbą i rodzajem portów USB oraz obsługiwanymi językami,
- systemem operacyjnym serwera,
- obsługą SSD i obsługiwanymi dyskami,
- wnękami na dyski.
Jak widać jest nad czym rozmyślać, dlatego ostateczna decyzja w tym zakresie powinna być podejmowana wraz z doświadczonymi specjalistami z branży IT. Tacy fachowcy wiedzą dosłownie wszystko na temat serwerów NAS i będą w stanie skutecznie doradzić klientom biznesowym.
Czego konkretnie można oczekiwać od wysokiej klasy serwerów NAS?
Serwery NAS zaskakują swoją innowacyjnością i rozbudowaną funkcjonalnością. Tym samym można od nich oczekiwać tego, że bez większych trudności użytkownikom uda się stworzyć kopię zapasową czy też zapobiegać poważnym awariom, które mogłyby doprowadzić do znacznych opóźnień przy realizacji najważniejszych projektów firmowych. Niosłoby to za sobą spore straty finansowe, więc jak widać na serwerach NAS absolutnie nie powinno się oszczędzać. To jeden z najistotniejszych elementów IT w całej firmie. Omawiane serwery mogą być wykorzystywane na wiele różnych sposobów i w wielu miejscach, np. przy obsłudze monitoringu, kiedy to trzeba wyposażyć się w urządzenia będące w stanie gromadzić ogromne ilości danych przez ściśle określony czas. Serwery NAS doskonale wywiązują się z takich zadań, więc nic dziwnego, że są obecnie tak popularne wśród przedstawicieli firm zajmujących się profesjonalną obsługą monitoringu. Trzeba je jedynie umiejętnie dobrać i zainstalować. Oprogramowanie zawarte w poszczególnych serwerach umożliwia m.in. łatwe i automatyczne czyszczenie konkretnych plików czy też ich udostępnianie kolejnym pracownikom.
Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kompleksowych serwerów NAS?
Serwerów NAS nie powinno się wybierać w kilka minut. Warto temu poświęcić przynajmniej kilka dni, aby mieć pewność, że podjęta decyzja była w pełni świadoma i poparta rzeczowymi analizami. Serwery NAS muszą sobie radzić praktycznie w każdych warunkach, niezależnie od panującej temperatury oraz wilgotności, dlatego te parametry powinno się przeanalizować już na samym wstępie. Jeśli chce się kupić serwer przeznaczony do centrum obliczeniowego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaopatrzyć się w dedykowane urządzenia, które na pewno będą posiadać wydajny procesor i przydadzą się przy:
- dokonywaniu najważniejszych operacji na strumieniu danych,
- kompresji plików,
- odpowiednim rozmieszczeniu plików i rozdysponowaniu ich pomiędzy poszczególnych pracowników.
Serwer NAS powinien gwarantować maksymalne bezpieczeństwo gromadzonych i udostępnianych danych, a jednocześnie stabilną pracę nawet w bardzo skrajnych warunkach. Dzięki temu uniknie się wielu przykrych sytuacji i będzie można się skupić na wykonywaniu kolejnych zadań, projektów oraz obowiązków. Takie serwery muszą również posiadać najwyższej klasy systemy zabezpieczeń plików, tak aby nie dostały się one w niepowołane ręce i nie doszło do niebezpiecznego „wycieku” danych.