Czym jest i jakie zalety ma zasilacz awaryjny UPS z akumulatorami LiFePO4?

Obecnie najpopularniejszymi typami akumulatorów stosowanymi w zasilaczach UPS (Uninterruptible Power Supply) to akumulatory ołowiowo-kwasowe, oraz litowo-jonowe. Niemniej jednak na popularności zyskują także akumulatory LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowe), które mają interesujące zalety. Przyjrzyjmy się nim. 

Czym są akumulatory LiFePO4 w zasilaczach awaryjnych?

Tego typu zasilacze awaryjne – itnes.pl z akumulatorem LiFePO4 stanowią znacznie bezpieczniejszą alternatywę od obecnie dostępnych rozwiązań. Wykorzystują one fosforan żelaza jako materiał katody, tworząc bardziej niezawodną baterię, która jest stabilna, nietoksyczna i wytwarza mniej ciepła. Ryzyko niekontrolowanego wzrostu temperatury jest znacznie niższe niż w przypadku wymienionych we wstępie alternatyw, więc istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że bateria LiFePO4 zapali się lub wybuchnie. To sprawia, że akumulatory LiFePO4 są doskonałym wyborem do zasilaczy awaryjnych (UPS), a także pojazdów elektrycznych, czy magazynów energii.

Jakie są zalety zasilaczy UPS z baterią LiFePO4?

Widok z wysokiego kąta ludzi pracujących na stole

Warto na wstępie wyjaśnić, że popularne akumulatory litowo-jonowe są bardziej kompaktowe niż akumulatory kwasowo-ołowiowe, mają dłuższy cykl życia i szybciej się ładują. Są również energooszczędne, mają wyższą temperaturę pracy i wymagają minimalnej konserwacji. Akumulatory LiFePO4 przenoszą te wszystkie zalety na wyższy poziom. 

Tego typu akumulatory zapewniają większą gęstość energii

Gęstość energii akumulatora odnosi się do tego, ile energii zmieści się w jego objętości lub wadze. Objętościowa gęstość energii jest mierzona w watogodzinach na litr (Wh/L), lub w watogodzinach na kilogram (Wh/kg). 

Akumulatory LiFePO4 mają zatem gęstość energii do 170 Wh/kg – wyższą niż niektóre inne typy akumulatorów litowo-jonowych. Charakteryzują się również wysoką mocą wyjściową, dzięki czemu idealnie nadają się do zastosowań wymagających dużej ilości energii.

Mają także lepszy cykl życia

Cykl życia akumulatora to liczba ładowań i rozładowań, które może on wykonać w ciągu całego okresu użytkowania. Akumulatory LiFePO4 mogą być ładowane i rozładowywane do 5000 razy, zanim stracą około 20 procent swojej pojemności. Z kolei pozostałe akumulatory mogą mieć tylko kilkaset cykli ładowania/rozładowania, zanim ich pojemność spadnie.

Zminimalizowany jest również negatywny wpływ na środowisko

Widok z wysokiego kąta ludzi pracujących na stole

Akumulatory LiFePO4 są bardziej przyjazne dla środowiska. Nie uwalniają niebezpiecznych gazów, dzięki czemu są bezpieczniejsze w przechowywaniu i użytkowaniu w zamkniętych pomieszczeniach. Nie zawierają także kobaltu, który wydobywany jest w nieludzkich kopalniach kobaltu w Demokratycznej Republice Konga.

Jakie wady mają tego typu akumulatory?

Choć baterie LiFePO4 radzą sobie lepiej przy wyższych temperaturach, mają gorszą wydajność w bardzo niskich temperaturach. Akumulatory LiFePO4 są także droższe niż tradycyjne akumulatory ołowiowo-kwasowe i litowo-jonowe. Wyższy koszt początkowy może być oczywiście przeszkodą dla niektórych użytkowników biznesowych. Dodatkowo, aby zapewnić optymalne działanie i długą żywotność akumulatorów LiFePO4, zasilacze awaryjne wymagają specjalistycznych systemów zarządzania baterią (BMS), co zwiększa koszty i złożoność systemu.

Przykłady zasilaczy awaryjnych (UPS) z akumulatorami LiFePO 


Oto niektóre zasilacze awaryjne oparte o tej technologii:

  • APC Smart-UPS Lithium-Ion: APC oferuje serię zasilaczy UPS, yakie jak APC Smart-UPS SCL500RMI1UC, które korzystają z baterii LiFePO4.
  • CyberPower OL1000RTXL2U: Jest to system UPS o podwójnej konwersji online, który wykorzystuje akumulatory LiFePO4.
  • Eaton 9PX Lithium-Ion: Eaton oferuje model 9PX z akumulatorami LiFePO4. Jest to idealny dla wymagających środowisk IT. 
  • Vertiv Liebert GXT5 Lithium-Ion: Vertiv oferuje serię Liebert GXT5 z akumulatorami LiFePO4.

Te zasilacze UPS z akumulatorami LiFePO4 są stosowane w różnych środowiskach, od małych biur po duże centra danych, i oferują korzyści takie jak dłuższa żywotność, bezpieczeństwo oraz mniejsze rozmiary i waga w porównaniu do tradycyjnych akumulatorów ołowiowo-kwasowych, czy litowo-jonowych (https://computeo.com.pl/zasilacze-ups-apc/).