Intel Xeon: poznaj wszystkie kategorie tych niezawodnych procesorów serwerowych

Procesor Intel Xeon zrewolucjonizował technologię serwerową. Ale nie stało się to z dnia na dzień, zamiast tego Intel stale ulepszał procesor Xeon z każdą nową generacją. W rezultacie powstała linia najpopularniejszych procesorów serwerowych na świecie. W dzisiejszym artykule zajmiemy się legendarnym układem Intel Xeon, procesorem klasy serwerowej odpowiedzialnym za zasilanie serwerów na całym świecie. Dokonamy przeglądu niektórych z najnowszych procesorów Intel Xeon i zagłębimy się w niektóre z ich unikalnych funkcji.

Intel Xeon: poznaj wszystkie kategorie procesorów

Intel Xeon to jeden z najlepszych procesorów, jakie można wybrać, kupując serwery biznesowe, lub budując centra danych. Podczas gdy konsumenckie procesory Intel są przeznaczone wyłącznie do użytku w komputerach domowych, procesory Xeon są specjalnie zaprojektowanymi produktami klasy korporacyjnej do użytku biznesowego na dużą skalę. W rezultacie do wyboru są setki różnych modeli, z których każdy posiada unikalne możliwości i funkcje. Różne rodziny procesorów Intel Xeon można podzielić na kilka odrębnych kategorii:

Podczas gdy standardowe procesory do komputerów stacjonarnych koncentrują się głównie na wydajności jednordzeniowej, procesory Xeon zostały zaprojektowane z myślą o intensywnych obciążeniach wielordzeniowych

Opcja budżetowa: Seria Intel Xeon E

Wydana w 2018 roku, dwie dekady po pierwszym Xeonie, „seria E” jest najbardziej ekonomicznym procesorem Xeon, jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Procesory Intel Xeon E plasują się o jeden stopień wyżej w rankingu od głównych procesorów do komputerów stacjonarnych, takich jak Intel Core i5, i7 oraz i9. Są one wyposażone we wszystkie funkcje stacji roboczych. Jednak ta kategoria Xeonów nie oferuje profesjonalnego poziomu wydajności, który można znaleźć w droższych modelach, takich jak seria W.

Najlepsze procesory o niskim poborze mocy: Intel Xeon serii D

Seria Intel Xeon D jest wyjątkowa. Skupia się ona na zapewnieniu modułowej wydajności o niskim poborze mocy dla współbieżnych obciążeń roboczych. Seria Xeon D jest idealna do zastosowań wymagających znacznej przepustowości pamięci.

Największą zaletą tego procesora jest jego energooszczędność. Niektóre modele są w stanie pobierać energię przy TDP wynoszącym zaledwie 20 W – procesory te zostały zaprojektowane wyłącznie z myślą o niskim poborze mocy. Nie oznacza to jednak, że nie są wydajne. Pomimo niskiego zużycia energii, procesory te mogą obsłużyć do 128 GB pamięci RAM z korekcją błędów, pełną obsługę ISA i wysoką przepustowość do 32 ścieżek PCIe.

Najlepsza klasa CPU: Seria Intel Xeon W

Seria W jest o lepsza od serii E i jest skierowana na rynek profesjonalnych stacji roboczych i serwerów. Najlepsze modele z serii Xeon W kosztują powyżej 30 000 złotych. Za tę cenę otrzymujemy 28 rdzeni, 56 wątków i maksymalną częstotliwość 4,6 GHz. Dzięki obsłudze do 512 GB pamięci RAM DDR4 z korekcją błędów procesor ten oferuje najwyższą wydajność dla centrów danych, serwerów i firm świadczących usługi w chmurze.

Podczas gdy standardowe procesory do komputerów stacjonarnych koncentrują się głównie na wydajności jednordzeniowej, procesory Xeon zostały zaprojektowane z myślą o intensywnych obciążeniach wielordzeniowych

Skalowalne procesory serwerowe: Intel Xeon SP Bronze, Silver, Gold i Platinum

Xeon Bronze to podstawowy model skalowalny. Ten procesor jest skierowany do podstawowych nabywców serwerów z dwoma gniazdami.

Seria Xeon Silver to kolejny krok naprzód w skalowalnej ofercie Intela. Dzięki dodatkowym funkcjom, takim jak Turbo Boost i Hyperthreading, procesory te są lepsze do bardziej złożonych obciążeń. Ponadto jest to idealny procesor dla osób potrzebujących wyższej przepustowości niż w przypadku serii Bronze. Wzrost wydajności wiąże się jednak z wyższymi kosztami.

Intel wprowadził serię Gold jako skromny krok naprzód w stosunku do serii Silver. Jak można się spodziewać, procesor ten oferuje jeszcze wyższą specyfikację i bardziej zaawansowane funkcje dla intensywnych obciążeń. Procesory Xeon Gold są masywne, a za ich zwiększone proporcje odpowiada powiększona konstrukcja System-on-Chip.

Seria Intel Xeon Platinum to klasa sama w sobie. Jako najwyższy segment skalowalnych procesorów, seria Platinum oferuje znaczne korzyści w zakresie wydajności i unikalne korzyści. Procesory te zapewniają specjalne funkcje dla aplikacji uczenia maszynowego.

Intel Xeon: wady i zalety tych procesorów serwerowych

Po ponad dwóch dekadach procesory Xeon stały się najpopularniejszymi procesorami, z których korzystają serwery i stacje robocze na całym świecie. Co je wyróżnia? Procesory Xeon oferują zazwyczaj więcej pamięci podręcznej niż procesory klasy desktop.

Podczas gdy standardowe procesory do komputerów stacjonarnych koncentrują się głównie na wydajności jednordzeniowej, procesory Xeon zostały zaprojektowane z myślą o intensywnych obciążeniach wielordzeniowych. Wiele z najlepszych procesorów Xeon posiada dziesiątki rdzeni. Oczywiście ta dodatkowa wydajność wiąże się z wyższą ceną, dlatego procesory Xeon są również jednymi z najdroższych procesorów na świecie.

Procesory Xeon nie są jednak lepsze pod każdym względem. Procesory Są one jednak mniej odpowiednie do gier i innych aplikacji konsumenckich niż modele do zwykłych komputerów. Wynika to z ich niższych częstotliwości taktowania i braku zintegrowanych układów graficznych. Ponadto Xeony nie obsługują podkręcania, co czyni je kiepskim wyborem dla entuzjastycznych graczy. Oto plusy i minusy tych procesorów:

Plusy:

  • Skalowalność i możliwość rozbudowy
  • Wydajność wielordzeniowa
  • Wysoka przepustowość pamięci
  • Wirtualizacja
  • Bezpieczeństwo.

Minusy

  • Wysoka cena
  • Niska wydajność pojedynczego rdzenia
  • Wysoki pobór mocy.

Podsumowując

Xeon z pewnością sprawdzi się, jeśli potrzebujesz serwery klasy biznesowej. Nadaje się on między innymi do budowy centrów danych, platform przetwarzania w chmurze, sieci hostingowych i obliczeń biznesowych. Procesor Intel Xeon jest dominującym graczem w branży serwerów biznesowych. Otwórz/ sprawdź specyfikację dowolnego serwera, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że zasila go procesor Xeon.