Nowoczesne serwery NAS QNAP- co warto o nich wiedzieć, przed zakupem urządzenia dla firmy?

Serwery NAS QNAP to wysokiej klasy urządzenia polecane małym i średnim firmom. Sprzęty te gwarantują najwyższą wydajność, skalowalność oraz liczne, zaawansowane funkcje. Tego typu modele to dobry wybór dla przedsiębiorców, którzy potrzebują rozbudowanych rozwiązań do bezpiecznego przechowywania i zarządzania danymi w dużym zakresie. Wybór właściwego serwera NAS QNAP zależy w dużej mierze od potrzeb biznesowych firmy, jak i dysponowanego przez nią budżetu.

Serwery NAS QNAP- co należy o nich wiedzieć?

Serwery NAS QNAP są nowoczesnymi urządzeniami opracowanymi z myślą o przechowywaniu oraz udostępnianiu danych w sieci lokalnej. Sprzęty te podłącza się w sposób bezpośredni do routera albo przełącznika, dając swobodny dostęp do informacji dla wszelkich urządzeń znajdujących się w sieci. Serwery te działają na zasadzie serwera plików. Dają możliwość nie tylko przechowywania ogromnej ilości danych, ale też ich późniejszego udostępniania. Urządzenia zostały wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie, które pozwala na wygodne zarządzanie danymi i daje dostęp do nich przy pomocy danych protokołów sieciowych. Ponadto specjalistyczne oprogramowanie QNAP to także wiele ciekawych funkcji, jak np. serwer multimedialny, wirtualizacja, backup danych czy zdalny dostęp.

Serwery NAS QNAP są nowoczesnymi urządzeniami opracowanymi z myślą o przechowywaniu oraz udostępnianiu danych w sieci lokalnej.

Serwery NAS QNAP- najważniejsze cechy

Serwery NAS QNAP charakteryzują się kilkoma wyjątkowymi cechami. Modele dostępne na rynku zazwyczaj można rozbudować, jeśli chodzi o pojemność. Wystarczy w tym celu dodać tylko kolejne dyski twarde, czy też sięgnąć po technologię RAID. W ten sposób ich użytkownicy mogą dostosować urządzenie do swoich własnych wymagań. Następną cechą serwerów NAS QNAP, którą warto poznać jest ich zaskakująco wysoka wydajność. Poprzez wykorzystanie nowoczesnych procesorów i dużej ilości pamięci RAM, urządzenia te bez trudu obsługują ogromne ilości jednoczesnych połączeń, ponadto bardzo szybko przetwarzają dane. Z tego względu sprzęty te znajdują zastosowanie w małych i średnich firmach, które potrzebują na co dzień szybkiego dostępu do danych.

Co wpływa na wydajność serwera plików?

Serwery NAS QNAP są nowoczesnymi urządzeniami opracowanymi z myślą o przechowywaniu oraz udostępnianiu danych w sieci lokalnej.

Wydajność serwerów NAS QNAP zależy w dużej mierze od takich elementów jak:

 • procesor oraz pamięć RAM – szybkość działania aplikacji i rodzaj funkcji zależy głównie od wybranego modelu urządzenia. Niezwykle ważne dla wydajności sprzętu są podzespoły, czyli zwłaszcza typ procesora i jego częstotliwość, jak i ilość pamięci RAM,
 • szybkość dysków- jeśli zależy nam na wysokiej wydajności urządzenia, wówczas sięgnijmy po szybkie dyski,
 • dyski w trybie RAID – poprzez połączenie dysków w trybie RAID 0 stripping, możemy podnieść wydajność dyskową. Pozwoli nam na to serwer NAS QNAP czterodyskowy albo większy,
 • ilość kart LAN – na wydajność serwera plików wpływają także karty LAN, a dokładnie ich ilość. W przypadku większych firm polecane są wydajne wysoce wydajne serwery z czterema kartami LAN.

Jaki serwer NAS QNAP do firmy wybrać?


Wybierając serwer NAS QNAP do firmy, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Bardzo ważna jest ilość pracowników, którzy będą korzystanie z urządzenia. Ponadto nie bez znaczenia jest intensywność jego użytkowania oraz ilość przesyłanych czy przechowywanych informacji (kopie zapasowe, ilość kamer monitorujących itp.). Najlepiej zainwestować w nowoczesny sprzęt, który zagwarantuje nam sporą elastyczność, jak i pewien zapas mocy na dłuższy czas. Dobrym wyborem na początek będzie model czterodyskowy o częstotliwości co najmniej 1400 MHz, 2 GB RAM, wyposażony w dwa albo cztery złącza LAN. Decydując się na serwer plików, warto też przyjrzeć się dodatkowym funkcjonalnościom, jakie zapewnia. Mogą to być np.:

 • inteligentne sterowanie wentylatorami,
 • pilot zdalnego sterowania,
 • wyświetlacz LCD,
 • pasywny system chłodzący,
 • pakiet licencji kamery,
 • obsługa materiałów w rozdzielczości 4K,
 • współpraca z zasilaczami awaryjnymi UPS przez złącze USB,
 • kopiowanie przez USB jednym przyciskiem z pamięci zewnętrznych.

Serwery NAS QNAP to urządzenia niezastąpione w małych, jak i średnich przedsiębiorstwach. Dzięki nim uzyskujemy nie tylko łatwy dostęp do danych, ale też zapewniamy im bezpieczeństwo.